Wiśnicz jakiego nie znamy – Na starych fotografiach

30 grudnia 2019 odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy” pt. „Na starych fotografiach”. Przedmiotem spotkania była prezentacja i omówienie fotografii zebranych na profilu Wiśnicz na starych fotografiach, którego autorem i redaktorem jest Michał Irzykowski. Zaprezentowane zostały filmy przedstawiające wygląd dawnego Wiśnicza i okolic. Spotkanie było także miejscem do dyskusji nad zmianami przestrzennymi i architektonicznymi, których jesteśmy świadkami na przestrzeni tego i ubiegłego wieku.

Czytaj dalej...

Bernadetta Błoniarz – Nasze tradycje, zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe

W piątkowe popołudnie, 20 grudnia 2019 roku w dawnym kinie „Szreniawa” w Nowym Wiśniczu (sala widowiskowa MOK) odbyło się spotkanie z cyklu „Wiśnicz jakiego nie znamy”. Naszym gościem była Bernadetta Błoniarz – etnolog, animator kultury, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, która opowiadała o tradycjach, zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych społeczności wiśnickiej. Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną przedstawiającą dawne ozdoby bożonarodzeniowe, wystrój domostw oraz wiele innych elementów regionalnych nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia. Można było także dowiedzieć się o tradycjach kolędniczych oraz usłyszeć i zobaczyć kilka najlepszych grup kolędniczych naszego regionu.

Czytaj dalej...

Spotkanie z dr Iwoną Zawidzką – Cmentarz Żydowski w Wiśniczu

Zapraszamy na kolejne spotkanie z serii „Wiśnicz jakiego nie znamy”. Tym razem w Wiśniczu gościć będziemy dr Iwonę Zawidzką z Muzeum imienia Stanisława Fischera w Bochni. Tematem prelekcji będzie Cmentarz Żydowski w Wiśniczu. Spotkanie odbędzie się 15 listopada (piątek) o godzinie 18.00 w dawnym kinie „Szreniawa” w Nowym Wiśniczu. Wstęp wolny!

Czytaj dalej...